Keto blog

A ketózis megértése - Veszélyes állapot, vagy a fogyás kulcsa?

2024.01.31 09:01
A ketózis megértése - Veszélyes állapot, vagy a fogyás kulcsa?

A ketózis vitatott téma a fogyás és az egészséges táplálkozás világában. A ketogén diéta , a ketogén étrend új megközelítést hozott a szénhidrátok szerepével kapcsolatban, ugyanis teljesen a feje tetejére állította azt a tankönyvi megközelítést, miszerint a szénhidrátok szolgáltatják a szervezet elsődleges energiaforrását.

A tanulmányok és az egyéni tapasztalatok azt a zavarbaejtő eredményt mutatják, hogy a ketózis fenntartása ketogén étrenddel nem csak az ideális testsúly elérését támogatja, de olyan egészségügyi előnyökkel is jár, mint a hosszabb állóképesség, könnyebb koncentráció, és fókuszáltság.

Ha a lehető legtöbbet akarjuk kihozni a ketogén diétából, akkor nem árt pár egyszerű dologra odafigyelni. Cikkünk a következő kérdésekre ad választ:

Mit érdemes tudni a ketózisról és a ketogén diétáról?
Kiknek való ez a diétatípus?
Milyen lehetséges kockázatokkal járhat?
Milyen mértékű fogyást eredményezhet?
Milyen eszközök állnak a rendelkezésünkre a ketózis biztonságos
fenntartásához?

Mi az a ketózis?

 

A ketózis, egy olyan természetes anyagcsere-állapot, amelyben a test a glükóz helyett zsírokat és ketonokat használ energiaforrásként.
Mindannyian tapasztaltuk már a ketózis állapotát, hiszen akkor áll be, amikor hosszabb ideig nem eszünk, vagy a szénhidrátbevitel rendkívül alacsony. A ketózist azonban nem csak koplaláson keresztül lehet elérni.


A ketogén étrend egy magas zsír-, alacsony szénhidrát- és mérsékelt fehérjebevitelt jelentő táplálkozás, amely alkalmas arra, hogy a ketózis állapotát elérje és hosszabb távon is fenntartsa a szervezetbe.

A ketogén diéta előnyei és hátrányai

 

A ketogén diéta előnyei közé tartozik a hatékony súlycsökkenés, az éhségérzet csökkenésea koncentráció és mentális teljesítmény javulása. 
Hátrányai között szerepel a kezdeti nehéz átállás és a "keto influenza" jellegű mellékhatások. Mint a legtöbb diétánál, potenciális tápanyaghiány akkor léphet fel, ha nem vesszük figyelembe a diéta által megengedett ételek teljes skáláját és étkezésünk túl egyoldalúvá válik.

 

Mennyi időre van szüksége szervezetünknek a ketózis
eléréséhez?

 

Körülbelül 12-24 óra elteltével, minimális szénhidrátbevitel mellett a szervezet elkezd ketonokat termelni. A diéta legnehezebb szakasza jellemzően a 4.-5. napon szokott bekövetkezni, amikor akár olyan tüneteket is tapasztalhatunk, mint a koncentrációzavar, fejfájás, fáradtságérzet, rosszabb esetben émelygés, hányinger vagy izomgörcsök. Ezt a tünetegyüttest “keto flu” vagyis ketoinfluenzaként is szokták emlegetni. A kellemetlenség teljesen természetes, hiszen a szervezetnek idő kell megszoknia a megváltozott energiaforrást.

A radikális fogyás az első hét eltelte után indul el, ami motivál az étrend további fenntartásában. Érdemes becsületesen betartani a diétát, hiszen az az idő előrehaladtával egyre könnyebbé válik.

A második héttől magas energiaszintet, fókuszáltságot, és az éhségérzet csökkenését tapasztalhatjuk. Az 5. hét végére a szervezet teljesen hozzászokik az új életmódhoz, és az összes kellemetlen tünet megszűnik.

 

 

Kiknek való a ketogén diéta?

 

Ez a diéta alkalmas lehet azoknak, akik fogyni szeretnének, de a fogyókúrában eddig csak kevés eredményt értek el, vagy sikerült valamennyit fogyniuk, de a kilók visszakúsztak. Ideális azoknak, akiknek szükségük van egy jól működő módszerre, amivel hatékonyan el lehet érni az ideális testsúlyt.

A közhiedelemmel ellentétben a ketogén étrendet nem csak fogyásra alkalmazzák. Pozitív egészségügyi hatásait kihasználva, hatékony lehet a 2-es típusú cukorbetegség és az epilepszia kezelésében, valamint bizonyos esetekben a PCOS (policisztás ovárium szindróma) és a neurodegeneratív betegségek, mint a Parkinson- és Alzheimer-kór tüneteinek enyhítésében is.

Fontos megemlíteni, hogy a ketogén diéta nem ajánlott mindenkinek. Kerülendő például azok számára, akiknek vese-, máj- vagy szívproblémái vannak, vagy bizonyos anyagcsere betegségekben szenvednek.

Mindig ajánlott orvossal vagy táplálkozási szakemberrel konzultálni, mielőtt drasztikus étrend-változtatásba kezdenénk, különösen, ha krónikus betegségben szenvedünk vagy gyógyszereket szedünk.

 

 

A ketózis és a ketoacidózis


A ketogén diétától való félelem egyik oka, hogy a ketózis természetes anyagcsere állapotát a ketoacidózissal azonosítják. A ketoacidózis egy életveszélyes állapot, amely akkor következik be, amikor a vér ketonszintje a normál állapot többszöröse növekszik, ami savasodáshoz vezet és azonnali orvosi beavatkozást igényel.
Leggyakrabban 1-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél alakul ki, amikor a szervezet nem tud elegendő inzulint termelni. A ketoacidózis olyan súlyos tünetekkel jár, mint a rendkívül magas vércukorszint, gyors légzés, zavartság és esetenként eszméletvesztés.


A ketoacidózis a ketogén diétát megfelelően folytatók között nem fordulhat elő.


Amennyiben valaki mégis tart tőle, a KETOSCAN készülék segítségével a ketonok szintjét teljes biztonsággal nyomonkövetheti tűszúrás nélkül, egyetlen lélegzetből. A ketogén diétát követő emberek jellemzően 2.0 - 9.9 PPM (parts per million) ketonszint tartományában mozognak, amely tökéletesen elegendő a zsírégetéshez.A 40 feletti ketonszint adhat okot az aggodalomra. Az életveszélyes ketoacidózist a 60 PPM feletti ketonszint jelzi.

Mitől működik hatékonyan a ketogén diéta?

 

Sokan csodamódszernek tartják, míg mások nem érik el vele a kívánt eredményt. A siker nagyban függ attól, hogy megértjük-e a ketózis lényegét. Ha a ketogén diéta nem működik, azt a legtöbb esetben az okozza, hogy egyesek ki-be lépnek a ketózis állapotából és amellett, hogy sok kellemetlen tünetet tapasztalnak, a fogyásuk sem indul be. Ez a ketonszint rendszeres monitorozásával teljes mértékben megelőzhető.


Első lépésként nézzük meg, mi történik a szervezetben a ketózis alatt:


A hagyományos étkezés mellett a szervezet elsődleges energiaforrása a glükóz, vagyis a cukor egyik típusa és egyéb szénhidrátok, többek között a rozs, búza, zab, burgonya, kukorica és rizs. A fogyás a hagyományos étrend mellett is lehetséges, amennyiben a kalóriahiány áll fenn, tehát a szervezet több energiát használ fel, mint amennyit táplálékkal bevitt kalóriák formájában megszerez.


Ezzel szemben a ketogén diéta máshogy működik. Mivel a zsír bőséges és fehérjék meggondolt fogyasztása is megengedett, nincs szükség koplalásra a ketózis szintjének eléréséhez. A diéta azon az elven működik, hogy megfosztja a szervezetet a szénhidráttól, ezzel beindítja a ketózis folyamatát.
Ahogy a szénhidrátbevitel lecsökken, a vércukorszint is alacsonyabb lesz. A glükóz hiányában a szervezet átáll egy másik energiaforrásra: a zsírokra. A test a zsírok lebontásával keton testeket termel, amelyet energiává alakít.

A ketogén diéta nem jár éhezéssel

 

Ne feledjük, hogy ezalatt az időszak alatt szabadon lehet akár nagyobb mennyiségeket is enni, amennyiben az megfelel a ketogén életmód elvárásainak.
Sokan egyből az éhezésre asszociálnak, amikor valamilyen diéta kerül szóba. A ketogén diéta azonban egy olyan magas zsír-, mérsékelt fehérje- és alacsony szénhidráttartalmú étrend, ami nemcsak a fogyást segíti elő, hanem az éhségérzet csökkentésében is kulcsfontosságú szerepet játszik. Ennek az oka, hogy a zsírok lassabban emésztődnek, mint a szénhidrátok, így hosszabb ideig érezzük magunkat jóllakottnak.

A tartósan alacsony szénhidrátbevitel mellett, a jól ismert éhségrohamok is megszűnnek, ugyanis a hirtelen ránk törő éhséget a csökkenő vércukorszint okozza. Ketogén táplálkozás mellett a vércukorszint stabil marad, így nem érezzük úgy, hogy mindent felfalnánk.
Aki mégis nehezen bírja a megváltozott étrendet, a diéta során fogyasztható egészséges snackek, mint a diófélék, magvak, avokádó vagy teljes zsírtartalmú sajtok, segítenek az éhségérzet csillapításában napközben.

 

 

 

Milyen ételeket fogyaszthatunk a ketogén diéta alatt?

 

A ketogén diéta során a cél az alacsony szénhidráttartalmú, magas zsírtartalmú és mérsékelt fehérje fogyasztással járó étrend betartása. Érdemes odafigyelni az arányokra. A ketogén étrend ugyanis 5% szénhidrát, 25% fehérje és 70% zsír bevitelére törekszik. A diéta népszerűsége miatt a ketogén receptek bőségesen állnak rendelkezésünkre az interneten és a szakácskönyvekben.

 

Megengedett ételek:
• Hal és tenger gyümölcsei
• Húsok és belsőségek
• Alacsony szénhidráttartalmú zöldségek: például a zöld leveles zöldségek (spenót,
római saláta, rukkola), spárga, karfiol, brokkoli, zeller, gomba, csírák, uborka, cukkini,

• kaliforniai paprika, sárgarépa, hagyma, padlizsán, kelbimbó, édeskömény,
paradicsom, olívabogyó
• Sajtok
• Tojás
• Diófélék, magvak és egészséges olajok
• Sima görög joghurt és túró
• Bogyós gyümölcsök
• Édesítetlen kávé és tea
• Étcsokoládé és kakaópor

Tiltott, vagy mértékletesen fogyasztható ételek:
• Kenyér, tészta, rizs, burgonya
• Egyéb gabonafélék
• Cukros Ételek: sütemények, édességek, cukrozott üdítők
• Gyümölcsök: nagy szénhidráttartalmú gyümölcsök, mint a banán, alma, narancs
• Hüvelyesek: babok, lencse, csicseriborsó
• Alkohol: különösen a magas szénhidráttartalmú alkoholos italok.

 

Nem kell megijednünk, ez nem azt jelenti, hogy a gyömölcsöket, az édességet és az alkoholt örökre elfelejthetjük, mert mérsékelt mennyiségben a közepes szénhidráttartalmú ételek fogyasztása sem gátolja meg a ketózis fenntartását. Ahhoz, hogy a szervezet ketózisban maradjon, maximum 50 gramm szénhidrátot lehet egy nap bevinni. Tehát amennyiben a napi adagunkba belefér, akár alkoholt is fogyaszthatunk. Egy pohár pezsgőben például 3-6 gramm szénhidrát van. Az édességről sem kell teljesen lemondani. Egy tábla 80% feletti kakaótartalmú étcsokoládé, ha 100 gramm súlyú táblában számolunk, körülbelül 20-30 gramm szénhidrátot tartalmaz.

 

 

 

Mennyi fogyásra számíthatunk a ketogén diéta alatt?

 

A ketogén diéta alatt a fogyás mértéke személyenként változó és több olyan tényezőtől is függ, mint az életmód, kezdeti testsúly, vagy az anyagcsere sebessége. A KETOSCAN Mini készülék segítségével egyetlen lélegzetből megmérhető a ketonszint PPM (parts per million) mértékegységben számolva, amely információt nyújt a ketózis szintjéről és az aktuális zsírégetési rátáról.


A KETOSCAN Mini-vel mért ketonszint eredmények alapján interpretálható a zsírégetés sebessége:


• 2.0 – 3.9 PPM: A szervezet átlagosan óránként 2 gramm testzsírt éget el.
• 4.0 – 9.9 PPM: Az óránkénti zsírégetési ráta 5 gramm körül mozog.
• 10 – 39 PPM: Testzsír égetése óránként 10 gramm sebességgel történik – ezt a szintet hosszú távon nem ajánlott fenntartani.
• 40 – 60 PPM: A testzsír túl gyorsan ég, ketoacidózis állapot alakulhat ki.
• 60 PPM felett: Ez ketoacidózis állapotot jelez, ami komoly egészségügyi kockázatot jelent.

A gyors, mégis biztonságos fogyás érdekében érdemes naponta ellenőrizni szervezetünk keton szintjét.

 


Hogyan tudjuk megmérni a keton szintünket?

 

Szervezetünk keton szintjének mérésére 3 lehetőség van:


Vérből, tűszúrással: Bár ez az egyik legpontosabb módszer a ketonszint mérésére, a tűszúrással járó kellemetlenség és a folyamat invazivitása hátrányt jelenthet.

Vizeletből: Nem jár fájdalommal, de sajnos kevésbé megbízható, mivel a vizeletben lévő keton szintek nem mindig tükrözik pontosan a vérben lévőket.

Lélegzetből KETOSCAN Mini készülék segítségével: Ez a módszer kényelmes, gyors és teljesen fájdalommentes. A KETOSCAN Mini könnyen hordozható és azonnali, pontos eredményeket szolgáltat, ami ideális megoldást nyújthat a mindennapi használatra.

Miben segít még a KETOSCAN Mini készülék?

 

A ketogén diéta betartásában és a fogyásban a KETOSCAN Mini egy kulcsfontosságú eszköz lehet. A készülék és a hozzátartozó telefonos applikáció által nyújtott adatok támogatják a diétánk eredményességét.

A KETOSCAN segít megérteni, hogy a jelenlegi étrendünk megfelelő-e a ketózis fenntartásához.
Egyetlen lélegzetvételből megállapítható, hogy a szervezet milyen sebességgel égeti a zsírt.
• Az étkezésünk hatását közvetlenül láthatjuk a ketonszint változásán keresztül.
• Az applikáció láthatóvá teszi a diéta eredményeit, ami motiválhat az egészségesebb életmód fenntartására.


A KETOSCAN Mini értékes segítőtárs lehet a ketogén diéta sikeres betartásában és a kívánt fogyás elérésében.

 


Próbáld ki A KETOSCAN Mini készüléket!

Katt ide a termékhez

 

 

Felhasznált források:

https://ketogen.hu/ketogen-dieta-veszelyei

https://gymbeam.hu/blog/ketogen-dieta-az-igazsag-a-szenhidratok-nelkuli-fogyasrol/

https://ketogenhedonista.hu/ketozis/

https://ketoscan.com/

https://www.glamour.hu/g-test/egeszsegblog-a-szenhidrat-a-baratod/0lht368

https://ketogendieta.info/ketogen-dieta-es-alkohol/

https://www.breathalyzer.co.uk/product/ketoscan-mini/EyaTcjXvKY8aEDBVRoCz20QAvD_BwE